| Brand: | Nokia |
| Model: | 7710 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2004 |
| Size: | 3.5 inches, 79 x 40 mm, 31.6 cm2 |
| Resolution: | 640 x 320 pixels, 18:9 ratio (~204 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Main Specs: | 1 MP |
| Main Video: | QCIF |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | QCIF |
| Capacity: | 1300 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | TI OMAP 1510 |
| Cpu: | 168 MHz ARM925T |
| Expandable: | MMC, 128 MB included |
| Os: | Symbian 7.0s, Series 90 UI |
| Dimensions: | 128 x 69.5 x 19 mm, 142 cc (5.04 x 2.74 x 0.75 in) |
| Weight: | 189 g (6.67 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 1.2 |
| Usb: | Pop-Port |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |