| Brand: | Nokia |
| Model: | 7700 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2003 |
| Size: | 3.5 inches, 79 x 40 mm, 31.6 cm2 |
| Resolution: | 640 x 320 pixels, 18:9 ratio (~204 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1300 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | TI OMAP 1510 |
| Cpu: | 150 MHz ARM925T |
| Expandable: | MMC, 64 MB included |
| Os: | Symbian, Series 90 UI, .2.0 |
| Dimensions: | 134 x 80 x 22 mm, 165 cc (5.28 x 3.15 x 0.87 in) |
| Weight: | 183 g (6.46 oz) |
| Build: | Stylus |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | Yes |
| Usb: | Pop-Port |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | 2 - Black, White |