| Brand: | Nokia |
| Model: | 7650 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2002 |
| Display | |
| Size: | 2.1 inches, 14.0 cm2 |
| Resolution: | 176 x 208 pixels, 35 x 41mm (~130 ppi density) |
| Technology: | TFT, 4096 colors |
| Camera | |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | No |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 750 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Cpu: | 104 MHz ARM 9 |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Os: | Symbian 6.1, Series 60 v1.0 UI |
| Body | |
| Dimensions: | 114 x 56 x 26 mm, 138 cc (4.49 x 2.20 x 1.02 in) |
| Weight: | 154 g (5.43 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 1.1 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |