| Brand: | Nokia |
| Model: | 7610 Supernova |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2008 |
| Size: | 2.0 inches, 12.4 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~200 ppi density) |
| Technology: | TFT, 16M colors |
| Main Specs: | 3.15 MP, AF |
| Main Features: | Dual-LED |
| Main Video: | 480p@15fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 480p@15fps |
| Capacity: | 860 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSD (dedicated slot), 512 MB included |
| Dimensions: | 98 x 48 x 15 mm, 63 cc (3.86 x 1.89 x 0.59 in) |
| Weight: | 99 g (3.49 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Muted Gray, Steel Blue, Red, Bright Lilac, Pristine White, Graphite, Passionate Purple |
| Usd: | ~108 USD |