| Brand: | Nokia |
| Model: | 7610 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2004 |
| Size: | 2.1 inches, 35 x 41 mm, 14.0 cm2 |
| Resolution: | 176 x 208 pixels (~130 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Main Specs: | 1 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 900 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | TI OMAP 1510 |
| Cpu: | 123 MHz ARM925T |
| Expandable: | RS-MMC, 64 MB included |
| Os: | Symbian 7.0s, Series 60 v2.0 UI |
| Dimensions: | 109 x 53 x 19 mm, 93 cc (4.29 x 2.09 x 0.75 in) |
| Weight: | 118 g (4.16 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 1.1 |
| Usb: | Pop-Port |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Ruby and Onyx |