| Brand: | Nokia |
| Model: | 7600 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2003 |
| Display | |
| Size: | 2.0 inches, 12.6 cm2 |
| Resolution: | 128 x 160 pixels (~102 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | SQCIF |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | SQCIF |
| Battery | |
| Capacity: | 850 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 87 x 78 x 19 mm, 103 cc (3.43 x 3.07 x 0.75 in) |
| Weight: | 123 g (4.34 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 1.1 |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / UMTS |