| Brand: | Nokia |
| Model: | 7510 Supernova |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2008 |
| Size: | 2.2 inches, 15.0 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| Technology: | TFT, 16M colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | QCIF@15fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | QCIF@15fps |
| Capacity: | 870 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot), 512 MB included |
| Dimensions: | 92.5 x 46.4 x 16.7 mm, 63 cc (3.64 x 1.83 x 0.66 in) |
| Weight: | 124 g (4.37 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Storm Blue, Red, Emerald Green, Espresso Brown, Graphite, Passionate Purple |
| Usd: | ~140 USD |