| Brand: | Nokia |
| Model: | 7500 Prism |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2007 |
| Display | |
| Size: | 2.0 inches, 12.4 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~200 ppi density) |
| Technology: | TFT, 16M colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | QCIF |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | QCIF |
| Battery | |
| Capacity: | 700 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 109 x 44 x 14 mm, 70 cc (4.29 x 1.73 x 0.55 in) |
| Weight: | 83 g (2.93 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black |
| Price | |
| Usd: | ~130 USD |