| Brand: | Nokia |
| Model: | 7380 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2005 |
| Display | |
| Resolution: | 104 x 208 pixels, 18:9 ratio |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | QCIF |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | QCIF |
| Battery | |
| Capacity: | 700 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 114 x 30 x 20 mm, 63 cc (4.49 x 1.18 x 0.79 in) |
| Weight: | 80 g (2.82 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 2.0 |
| Usb: | Pop-Port |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | White, Amber |
| Price | |
| Usd: | ~281 USD |