| Brand: | Nokia |
| Model: | 7360 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2005 |
| Display | |
| Size: | 1.9 inches, 11.4 cm2 |
| Resolution: | 128 x 160 pixels (~108 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 760 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 105 x 45 x 18 mm, 72 cc (4.13 x 1.77 x 0.71 in) |
| Weight: | 92 g (3.25 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Usb: | Pop-Port |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Coffee brown, Warm amber, Black chrome, Poeder Pink |
| Price | |
| Usd: | ~130 USD |