| Brand: | Nokia |
| Model: | 7310 Supernova |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2008 |
| Display | |
| Size: | 2.0 inches, 12.4 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~200 ppi density) |
| Technology: | TFT, 16M colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | QCIF@15fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | QCIF@15fps |
| Battery | |
| Capacity: | 860 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 106.5 x 45.4 x 12 mm, 58 cc (4.19 x 1.79 x 0.47 in) |
| Weight: | 83 g (2.93 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Steel Blue, Wasabi Green, Candy Pink, Mushroom Silver, Plum Jam, Electric Blue, Yellow Mellow, Graph |
| Price | |
| Usd: | ~119 USD |