| Brand: | Nokia |
| Model: | 7280 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2004 |
| Display | |
| Resolution: | 208 x 104 pixels, 18:9 ratio |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | No |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 700 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 115 x 32 x 19 mm, 64 cc (4.53 x 1.26 x 0.75 in) |
| Weight: | 84 g (2.96 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 1.1 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black |