| Brand: | Nokia |
| Model: | 7230 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2009 |
| Size: | 2.4 inches, 17.8 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 3.15 MP |
| Main Video: | QCIF@8fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | QCIF@8fps |
| Capacity: | 860 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot), 2 GB included |
| Dimensions: | 98 x 48 x 14.8 mm, 64 cc (3.86 x 1.89 x 0.58 in) |
| Weight: | 100 g (3.53 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / UMTS |
| Colors: | Graphite, Hot Pink |
| Usd: | ~86 USD |