| Brand: | Nokia |
| Model: | 7210 Supernova |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2008 |
| Size: | 2.0 inches, 12.4 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~200 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | QCIF@15fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | QCIF@15fps |
| Capacity: | 860 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Dimensions: | 106 x 45 x 10.6 mm (4.17 x 1.77 x 0.42 in) |
| Weight: | 69.8 g (2.43 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Bubble Gum Pink, Vivid Blue, Graphite, Passionate Purple |
| Usd: | ~97 USD |