| Brand: | Nokia |
| Model: | 7110 |
| Type: | Feature phone |
| Display | |
| Resolution: | 96 x 65 pixels, 6 lines, 3:2 ratio |
| Technology: | Monochrome graphic |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 600 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 125 x 53 x 24 mm, 125 cc (4.92 x 2.09 x 0.94 in) |
| Weight: | 141 g (4.97 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Dark green |