| Brand: | Nokia |
| Model: | 7100 Supernova |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2008 |
| Display | |
| Size: | 2.0 inches, 12.4 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~200 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Video: | 128x96@7fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 128x96@7fps |
| Battery | |
| Capacity: | 860 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 98 x 48.4 x 15 mm, 73.9 cc (3.86 x 1.91 x 0.59 in) |
| Weight: | 103.5 g (3.63 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 2.0 |
| Usb: | No |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Jelly red, Fresh blue, Black |
| Price | |
| Usd: | ~76 USD |