| Brand: | Nokia |
| Model: | 703 |
| Type: | Feature phone |
| Size: | 3.7 inches, 39.0 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~252 ppi density) |
| Technology: | LED-backlit IPS LCD |
| Main Specs: | 5 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 1.0 GHz |
| Expandable: | No |
| Os: | Microsoft Windows Phone 7 |
| Dimensions: | 117 x 65 x 12 mm (4.61 x 2.56 x 0.47 in) |
| Weight: | 114 g (4.02 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black |