| Brand: | Nokia |
| Model: | 702T |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 2.46 inches, 18.7 cm2 |
| Resolution: | 640 x 480 pixels, 4:3 ratio (~325 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 8 MP |
| Main Features: | Dual-LED flash |
| Main Video: | 720p@25fps |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 720p@25fps |
| Capacity: | 1200 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 680 MHz ARM 11 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Symbian Anna OS |
| Dimensions: | 117.1 x 60.4 x 10 mm, 67.4 cc (4.61 x 2.38 x 0.39 in) |
| Weight: | 127 g (4.48 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 3.0, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black, White |
| Usd: | ~194 USD |