| Brand: | Nokia |
| Model: | 7020 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2009 |
| Size: | 2.2 inches, 15.0 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | 320p@15fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 320p@15fps |
| Capacity: | 860 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 91.2 x 46.7 x 17.3 mm, 64.5 cc (3.59 x 1.84 x 0.68 in) |
| Weight: | 86.2 g (3.03 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.1 |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Graphite, Hot Pink, Silver, Blue |
| Usd: | ~76 USD |