| Brand: | Nokia |
| Model: | 701 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 3.5 inches, 33.8 cm2 |
| Resolution: | 360 x 640 pixels, 16:9 ratio (~210 ppi density) |
| Technology: | LED-backlit IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 8 MP |
| Main Features: | Dual-LED flash |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 1300 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 1.0 GHz ARM11 (1.3GHz after update) |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Symbian Belle, upgradable to Belle FP1 |
| Dimensions: | 117.2 x 56.8 x 11 mm, 64 cc (4.61 x 2.24 x 0.43 in) |
| Weight: | 131 g (4.62 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 3.0, A2DP, EDR |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Steel dark, silver light, amethyst violet, white |
| Usd: | ~162 USD |