| Brand: | Nokia |
| Model: | 700 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 3.2 inches, 28.2 cm2 |
| Resolution: | 360 x 640 pixels, 16:9 ratio (~229 ppi density) |
| Technology: | AMOLED |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 5 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 1080 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 1.0 GHz ARM11 (1.3GHz after update) |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Symbian Belle, upgradable to Belle FP1 |
| Dimensions: | 110 x 50.7 x 9.7 mm, 50 cc (4.33 x 2.00 x 0.38 in) |
| Weight: | 96 g (3.39 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 3.0, A2DP, EDR |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Cool Grey, Silver/White, Coral Red, Peacock Blue and Purple |
| Usd: | ~151 USD |