| Brand: | Nokia |
| Model: | 7 plus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 6.0 inches, 92.4 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~403 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 12 MP, f/1.8, 25mm (wide), 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF 13 MP, f/2.6, (telephoto), 1/3.4", 1.0µm, AF, 2x optical zoom |
| Main Features: | Zeiss optics, dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps (gyro-EIS) |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.0, 1/3.06", 1.0µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3800 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 18W wired |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 (14 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| Gpu: | Adreno 512 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 10, Android One |
| Dimensions: | 158.4 x 75.6 x 8 mm (6.24 x 2.98 x 0.31 in) |
| Weight: | 183 g (6.46 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black/Copper, White/Copper |
| Usd: | ~529 USD |