| Brand: | Nokia |
| Model: | 7.3 |
| Type: | Smartphone |
| Size: | 6.5 inches, 102.0 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~405 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, HDR10 |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 48 MP, f/1.8, (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 5 MP (macro) Auxiliary lens |
| Main Features: | Zeiss optics, LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps (gyro-EIS) |
| Selfie Specs: | 24 MP, (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 18W wired |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Qualcomm SM6350 Snapdragon 690 5G (8 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.0 GHz Kryo 560 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 560 Silver) |
| Gpu: | Adreno 619L |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 10, Android One |
| Dimensions: | 165.8 x 76.3 x 8.2 mm (6.53 x 3.00 x 0.32 in) |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, EDR, LE, aptX |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Light blue; others |