| Brand: | Nokia |
| Model: | 7.2 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 6.3 inches, 99.1 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2280 pixels, 19:9 ratio (~400 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, HDR10 |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 48 MP, f/1.8, (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm Auxiliary lens |
| Main Features: | Zeiss optics, LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps (gyro-EIS) |
| Selfie Specs: | 20 MP, f/2.0, (wide), 1/3", 0.9µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3500 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 (14 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| Gpu: | Adreno 512 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 9.0 (Pie), upgradable to Android 11, Android One |
| Dimensions: | 159.9 x 75.2 x 8.3 mm (6.30 x 2.96 x 0.33 in) |
| Weight: | 180 g (6.35 oz) |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, EDR, LE, aptX |
| Nfc: | Yes (excl. India) |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Cyan Green, Charcoal, Ice |
| Usd: | ~259 USD |