| Brand: | Nokia |
| Model: | 6800 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2003 |
| Display | |
| Size: | 1.7 inches, 9.3 cm2 |
| Resolution: | 128 x 128 pixels, 8 lines, 1:1 ratio (~106 ppi density) |
| Technology: | CSTN, 4096 colors |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 119 x 55 x 23 mm, 105 cc (4.69 x 2.17 x 0.91 in) |
| Weight: | 122 g (4.30 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |