| Brand: | Nokia |
| Model: | 6790 Surge |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2009 |
| Size: | 2.4 inches, 17.8 cm2 |
| Resolution: | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Technology: | TFT, 16M colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | 320p |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 320p |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Symbian, S60 rel. 3.2 |
| Dimensions: | 97.5 x 57.9 x 15.5 mm, 78.5 cc (3.84 x 2.28 x 0.61 in) |
| Weight: | 123.9 g (4.34 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~97 USD |