| Brand: | Nokia |
| Model: | 6730 classic |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2009 |
| Size: | 2.2 inches, 15.0 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| Technology: | TFT, 16M colors |
| Main Specs: | 3.15 MP |
| Main Features: | enhanced fixed focus |
| Main Video: | 480p@15fps |
| Selfie Specs: | VGA videocall camera |
| Selfie Video: | 480p@15fps |
| Capacity: | 1050 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 600 MHz ARM 11 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot), 1 GB included |
| Os: | Symbian, S60 rel. 3.2 |
| Dimensions: | 112 x 46 x 12.6 mm (4.41 x 1.81 x 0.50 in) |
| Weight: | 83 g (2.93 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~140 USD |