| Brand: | Nokia |
| Model: | 6710 Navigator |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2009 |
| Size: | 2.6 inches, 20.9 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~154 ppi density) |
| Technology: | TFT, 16M colors |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | Carl Zeiss optics, LED flash |
| Main Video: | 480p@15fps |
| Selfie Specs: | Videocall camera |
| Selfie Video: | QVGA@15fps |
| Capacity: | 950 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 600 MHz ARM 11 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot), 4 GB included |
| Os: | Symbian OS 9.3, S60 rel. 3.2 |
| Dimensions: | 104.8 x 50.1 x 14.9 mm, 73 cc (4.13 x 1.97 x 0.59 in) |
| Weight: | 117 g (4.13 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g, UPnP technology |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, compass |
| Colors: | Titanium, Brown, Black |
| Usd: | ~151 USD |