| Brand: | Nokia |
| Model: | 6708 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2005 |
| Size: | 2.7 inches, 21.5 cm2 |
| Resolution: | 208 x 320 pixels, 3:2 ratio (~141 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | TI OMAP 1510 |
| Cpu: | 144 MHz ARM925T |
| Expandable: | miniSD |
| Os: | Symbian 7.0, UIQ v2.1 UI |
| Dimensions: | 118 x 52 x 18 mm (4.65 x 2.05 x 0.71 in) |
| Weight: | 150 g (5.29 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 1.1 |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Grey |
| Usd: | ~248 USD |