| Brand: | Nokia |
| Model: | 6700 slide |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2009 |
| Size: | 2.2 inches, 15.0 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| Technology: | TFT, 16M colors |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | Carl Zeiss optics, LED flash |
| Main Video: | 480p@15fps |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 480p@15fps |
| Capacity: | 860 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 600 MHz ARM 11 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot), 2 GB included |
| Os: | Symbian 9.3, S60 rel. 3.2 |
| Dimensions: | 95.2 x 46.1 x 15.9 mm, 52 cc (3.75 x 1.81 x 0.63 in) |
| Weight: | 110 g (3.88 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | Aluminum, Pink, Petrol-blue, Red, Lime, Purple |
| Usd: | ~97 USD |