| Brand: | Nokia |
| Model: | 6700 classic |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2009 |
| Size: | 2.2 inches, 15.0 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| Technology: | TFT, 16M colors |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 480p@15fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 480p@15fps |
| Capacity: | 970 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot), 1 GB included |
| Dimensions: | 109.8 x 45 x 11.2 mm, 46.5 cc (4.32 x 1.77 x 0.44 in) |
| Weight: | 116.5 g (4.09 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Gold, White Gold, Illuvial, Silver metallic, Matte metallic, Black metallic |
| Usd: | ~119 USD |