| Brand: | Nokia |
| Model: | 6680 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2005 |
| Size: | 2.1 inches, 35 x 41 mm, 14.0 cm2 |
| Resolution: | 176 x 208 pixels (~130 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | QCIF |
| Selfie Specs: | VGA videocall camera |
| Selfie Video: | QCIF |
| Capacity: | 900 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | TI OMAP 1710 |
| Cpu: | 220 MHz ARM926EJ-S |
| Expandable: | RS-DV-MMC, 64 MB included |
| Os: | Symbian OS 8.0a , Series 60 UI |
| Dimensions: | 108.6 x 55.2 x 20.5 mm, 104 cc (4.28 x 2.17 x 0.81 in) |
| Weight: | 133 g (4.69 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 1.2 |
| Usb: | Pop-Port |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / UMTS |
| Colors: | Bronze, Silver |
| Usd: | ~248 USD |