| Brand: | Nokia |
| Model: | 6650 fold |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2008 |
| Size: | 2.2 inches, 15.0 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| Technology: | TFT, 16M colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 369 MHz ARM 11 |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Os: | Symbian, Series 60 v3.2 UI |
| Dimensions: | 99.7 x 47 x 16.2 mm (3.93 x 1.85 x 0.64 in) |
| Weight: | 112 g (3.95 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | Silver, Black |
| Usd: | ~86 USD |