| Brand: | Nokia |
| Model: | 6630 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2004 |
| Size: | 2.1 inches, 35 x 41 mm, 14.0 cm2 |
| Resolution: | 176 x 208 pixels (~130 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65k colors |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 900 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | TI OMAP 1710 |
| Cpu: | 220 MHz ARM926EJ-S |
| Expandable: | RS-DV-MMC, 64 MB included |
| Os: | Symbian 8.0, Series 60 v2.0 UI |
| Dimensions: | 110 x 60 x 21 mm (4.33 x 2.36 x 0.83 in) |
| Weight: | 127 g (4.48 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 1.2 |
| Usb: | Pop-Port |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / UMTS |
| Colors: | Light Gray |