| Brand: | Nokia |
| Model: | 6600 fold |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2008 |
| Size: | 2.13 inches, 14.0 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~188 ppi density) |
| Technology: | OLED, 16M colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 480p@15fps |
| Selfie Specs: | VGA videocall camera |
| Selfie Video: | 480p@15fps |
| Capacity: | 860 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 87.7 x 44 x 15.9 mm, 52 cc (3.45 x 1.73 x 0.63 in) |
| Weight: | 110 g (3.88 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / UMTS |
| Colors: | Mysterious black, Sophisticated purple |
| Usd: | ~173 USD |