| Brand: | Nokia |
| Model: | 6600 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2003 |
| Display | |
| Size: | 2.1 inches, 35 x 41 mm, 14.0 cm2 |
| Resolution: | 176 x 208 pixels (~130 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65k colors |
| Camera | |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 850 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Cpu: | 104 MHz ARM 9 |
| Memory | |
| Expandable: | MMC, 32 MB included |
| Os: | Symbian 7.0s, Series 60 v2.0 UI |
| Body | |
| Dimensions: | 109 x 58 x 24 mm, 113 cc (4.29 x 2.28 x 0.94 in) |
| Weight: | 122 g (4.30 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 1.1 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Light Gray |