| Brand: | Nokia |
| Model: | 6350 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2009 |
| Size: | 2.0 inches, 12.4 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~200 ppi density) |
| Technology: | TFT, 16M colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | 480p@15fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 480p@15fps |
| Capacity: | 1050 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 93.2 x 47.2 x 17.2 mm, 61.3 cc (3.67 x 1.86 x 0.68 in) |
| Weight: | 102.3 g (3.60 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | Red, Graphite |
| Usd: | ~76 USD |