| Brand: | Nokia |
| Model: | 6310i |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2002 |
| Display | |
| Resolution: | 96 x 60 pixels, 6 lines, 16:10 ratio |
| Technology: | Backlit full graphics |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 1050 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 129 x 47 x 17-21 mm, 97 cc |
| Weight: | 111 g (3.92 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 1.1 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | 3 - Jet Black, Mistral Beige, Lightning Silver |