| Brand: | Nokia |
| Model: | 6310 (2021) |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 2.8 inches, 24.3 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Technology: | TFT LCD |
| Main Specs: | VGA |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Unspecified |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Unspecified |
| Capacity: | 1150 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Unisoc 6531F |
| Expandable: | microSDHC |
| Dimensions: | 135.5 x 56 x 14.1 mm, 44.8 cc (5.33 x 2.20 x 0.56 in) |
| Weight: | 98 g (3.46 oz) |
| Sim: | Mini-SIM + Nano-SIM |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Yellow, Black, Dark Green |
| Usd: | ~65 USD |