| Brand: | Nokia |
| Model: | 6303i classic |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2010 |
| Size: | 2.2 inches, 15.0 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| Technology: | TFT, 16M colors |
| Main Specs: | 3.15 MP |
| Main Features: | Dual-LED flash |
| Main Video: | 320p@8fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 320p@8fps |
| Capacity: | 1050 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot), 2 GB included |
| Dimensions: | 108.8 x 46.2 x 11.7 mm, 57 cc (4.28 x 1.82 x 0.46 in) |
| Weight: | 96 g (3.39 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Steel, Matt Black, Chestnut, Illuvial pink, White on Silver, Khaki on Gold |
| Usd: | ~86 USD |