| Brand: | Nokia |
| Model: | 6301 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2007 |
| Display | |
| Size: | 2.0 inches, 12.4 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~200 ppi density) |
| Technology: | TFT, 16M colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | QCIF |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | QCIF |
| Battery | |
| Capacity: | 860 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 106.8 x 43.8 x 13.1 mm, 55.6 cc (4.20 x 1.72 x 0.52 in) |
| Weight: | 93 g (3.28 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g, UMA technology |
| Bluetooth: | 2.0 |
| Usb: | miniUSB |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Cocoa |
| Price | |
| Usd: | ~140 USD |