| Brand: | Nokia |
| Model: | 6300i |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2008 |
| Size: | 2.0 inches, 31 x 41 mm, 12.4 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~200 ppi density) |
| Technology: | TFT, 16M colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | QCIF |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | QCIF |
| Capacity: | 860 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSD (dedicated slot), 512 MB included |
| Dimensions: | 106.4 x 43.6 x 11.7 mm, 56 cc (4.19 x 1.72 x 0.46 in) |
| Weight: | 93 g (3.28 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11b/g, UMA technology |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | miniUSB |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Grey |
| Usd: | ~130 USD |