| Brand: | Nokia |
| Model: | 6300 4G |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 2.4 inches, 17.8 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Technology: | TFT LCD, 16M colors |
| Main Specs: | VGA |
| Main Features: | LED flash |
| Selfie Specs: | No |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm QC8909 Snapdragon 210 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.1 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Adreno 304 |
| Expandable: | microSDHC |
| Os: | KaiOS 2.5 |
| Dimensions: | 131.4 x 53 x 13.7 mm (5.17 x 2.09 x 0.54 in) |
| Weight: | 104.7 g (3.70 oz) |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Colors: | Light Charcoal, White, Cyan Green |
| Usd: | ~86 USD |