| Brand: | Nokia |
| Model: | 6290 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2006 |
| Size: | 2.2 inches, 15.0 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| Technology: | TFT, 16M colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | CIF videocall camera |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 950 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 369 MHz ARM 11 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Symbian OS 9.2, S60 rel. 3.1 |
| Dimensions: | 94 x 50 x 20.8 mm, 88 cc (3.70 x 1.97 x 0.82 in) |
| Weight: | 115 g (4.06 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.0 |
| Usb: | miniUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / UMTS |
| Colors: | Black, Light Blue |
| Usd: | ~205 USD |