| Brand: | Nokia |
| Model: | 6288 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2006 |
| Size: | 2.2 inches, 35 x 45 mm, 15.0 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 480p |
| Selfie Specs: | VGA videocall camera |
| Selfie Video: | 480p |
| Capacity: | 1100 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | miniSD, 512 MB included |
| Dimensions: | 100 x 46 x 21 mm (3.94 x 1.81 x 0.83 in) |
| Weight: | 115 g (4.06 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | Pop-Port 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / UMTS |
| Colors: | White, Black, Red, Blue |
| Usd: | ~151 USD |