| Brand: | Nokia |
| Model: | 6282 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2005 |
| Display | |
| Size: | 2.2 inches, 35 x 45 mm, 15.0 cm2 |
| Resolution: | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 1 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 970 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | miniSD |
| Body | |
| Dimensions: | 99.9 x 46 x 21 mm, 91 cc (3.93 x 1.81 x 0.83 in) |
| Weight: | 115 g (4.06 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | Pop-Port |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / UMTS |
| Colors: | Black |
| Price | |
| Usd: | ~119 USD |