| Brand: | Nokia |
| Model: | 6270 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2005 |
| Size: | 2.2 inches, 35 x 45 mm, 15.0 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | QCIF |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | QCIF |
| Capacity: | 970 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | miniSD, 128 MB included |
| Dimensions: | 104 x 50 x 23 mm, 104 cc (4.09 x 1.97 x 0.91 in) |
| Weight: | 125 g (4.41 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.0 |
| Usb: | Pop-Port |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | 2 - Light Blue and Dark Brown |
| Usd: | ~151 USD |