| Brand: | Nokia |
| Model: | 6260 slide |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2008 |
| Size: | 2.4 inches, 17.2 cm2 |
| Resolution: | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~240 ppi density) |
| Technology: | TFT, 16M colors |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | Carl Zeiss optics, LED flash |
| Main Video: | 480p@15fps |
| Selfie Specs: | VGA videocall camera |
| Selfie Video: | 480p@15fps |
| Capacity: | 950 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 99.4 x 46.5 x 15.4 mm (3.91 x 1.83 x 0.61 in) |
| Weight: | 114 g (4.02 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | Black, Beige |
| Usd: | ~162 USD |