| Brand: | Nokia |
| Model: | 6250 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2000 |
| Display | |
| Resolution: | 96 x 60 pixels, 6 lines, 16:10 ratio |
| Technology: | Monochrome graphic |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 1200 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 142 x 50-58 x 23-27 mm, 159 cc |
| Weight: | 167 g (5.89 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Sensors: | Sound level meter |
| Colors: | Black Night, Grey Dusk and Red Sunset |