| Brand: | Nokia |
| Model: | 6233 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2005 |
| Display | |
| Size: | 2.0 inches, 30 x 40 mm, 12.4 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~200 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | 480p |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 480p |
| Battery | |
| Capacity: | 1100 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Memory | |
| Expandable: | microSD (dedicated slot), 64 MB included |
| Body | |
| Dimensions: | 108 x 46 x 18 mm, 81 cc (4.25 x 1.81 x 0.71 in) |
| Weight: | 110 g (3.88 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | Pop-Port |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / UMTS |
| Colors: | Black |
| Price | |
| Usd: | ~162 USD |